Nekaj osnovnih napotkov za programiranjeOpozorilo :
Pred programiranjem nove radijske postaje si je nujno potrebno shraniti originalne tovarniške nastavitve, ker se pri programiranju lahko kaj zalomi. Tako imamo nastavite za morebitno obnovitev postaje.
Pred nalaganje codeplugov drugih si je potrebno ogledati nastavitve šifre za programiranje, da si nebi slučajno zaklenili postajo s kodo koga drugega, ki je potem morda nebi več našli - glede na dolžino kode jo je verjetno zelo težko uganiti.
Držati se je potrebno vrstnega reda, da se ne bo treba vračati na prejšnje faze pri določanju kanalov in con.
- Contact list - seznam kontaktov
- Sprejemne RX skupine (če se bodo uporabljale za spremljanje različnih pogovornih skupin an istem kanalu)
- Seznam Kanalov
- Seznam con
- Znane podatke o pogovornih skupinah
- znane podatke o ID številkah uporabnikov
Z seznama pogovornih skupin naredimo tudi RX skupine za sprejemanje
Medsebojna odvisnost
Seznam kanalov je odvisen od seznama kontaktov in če je uporabljeno (po želji) od seznama sprejemnih skupin.
Seznam con je odvisen od seznama kanalov.
Pogovorne skupine
Seznam pogovornih skupin Brand Meister sistema je možno dobiti na spletu, najbolj zanesljivi pa so podatki upraviteljev repoetitorjev
Programiranje s pomočjo menija v radijski postaji
Postaja ima omejene možnosti programiranja. Za DMR kanale se uporablja zlasti za dostop do repetitorjev, ki še niso vneseni v kodne vtičnike (codeplug). Možno je nastaviti tudi analogne kanale.
Za programiranje je potrebno najprej to omogočiti s programsko opremo za programiranje postaje.
Najprej izberite cono in govorno skupino, ki jo želite uporabiti.
Programiranje je skrito v meniju "Utilities".
Poiščite "Program radio" in vnesite "99999999" nakar lahko spremenite tx ali rx frekvenco na kanalu, ki ga imate izbranega.
Programiranje s programom za programiranje
Programska oprema za RT3 ali RT8 se lahko dobi na : http://www.retevis.com/programming_software
Programska oprema za MD-380 in MD-390 se dobi na : http://www.va3xpr.net/programming-software-firmware/
Potrebujete ustrezen kabel. Ko naložite programsko opremo ra RT-3 se naloži tudi driver za USB kabel za programiranje.
Potrebno je opozoriti, da računalnik prepozna USB priključek šele, ko je radijska postaja priklopljena na kabel in vključena!!
Ko želi windows namestiti gonilnik nameščanje prekinemo in potem ročno namestimo gonilnik iz mesta, kjer je bil naložen skupaj z programsko opremo (kako, če ne veste vprašajte).
Sedaj pa v nadaljevanju najprej malo pojasnil glede posameznih nastavitev.
**********************************************************************************************************************************************************************
Kaj pomenijo posamezne ikone na ekranu
Obvezno je potrebno nastaviti je treba ID številko in dobro je vpisati ime radijske postaje. Ime radijske postaje naj bi bil kar pozivni znak radioamaterja. To je potrebno storiti tudi, če naložite v program vtičnik z nastavitvami, ki ste ga dobili od koga drugega, da si olajšate delo.
Registrirati je potrebno ID številko (ki je vezana na radioamatersko dovoljenje) na naslednjem mestu za registracijo https://www.radioid.net/account/register#!
*************************************************************************************************************************************************************************
NASTAVITVE MENIJA POSTAJE
Nastavitve določajo, kaj se vidi v meniju in kaj je možno nastavljati iz menija radijske postaje
Za nastavljanje frekvenc in drugih parametrov iz menija (Rx, Tx, ime kanala, , time out timer, CTS/DTS, color code, repeater slot) je treba omogočiti "Program radio"
Menu Hang Time [sec] nastavi čas, ko je meni viden, nakar se preklopi v domači zaslon. Če nastavimo 0 je neprestani prižgan, dokler ne zapustiš menija
Text Message omogoča dostop do textovnih sporočil preko menija in pisanje, urejanje pošiljanje sporočil ali pisanje hitrih sporočil.
Skupina nastavitev - Contacts
Radio enable, Radio disable omogoča daljinski vklop ali izkop radijske postaje.
Pazite, da ni izbrano, ker je nevarnost, da si sami ali vam kdo drug zaklene postajo!
Call Alert omogoča klicanje preko menija. Klicni alarm omogoča klicanje drugega uporabnika in zahtevati, da pokliče nazaj, ko je klicani dosegljiv. Call Alert je možno sprejeti samo, ko je kanal prost.
V digitalnem načinu lahko klicatelj pošlje Call alert samo posamezni postaji. V analognem načinu je lahko ID klicanega Privaten
Group or All Call ID. je ID skupine ali ID za klicanje vseh
Edit omogoča urejanje črkovnih znakov na ekranu. Omogoča dodajanje
nove vnose v zeznam kontaktov Contacts list ali urejati vnose znotraj seznama kontaktov.
Manual Dial omogoča ročno klicanje preko menija (privatni klic, alarmni klic ali zahtevo (npr. daljinski nadzor)
Radio Check (kontrola postaje), Radio Disable (onemogočanje postaje), Radio Enable(omogočanje postaje) ali pošiljanje tekstovnih sporočil z vnosom ciljnega ID preko tipkovnice tudi, če ID ni na seznamu med kontakti - samo v digitalnem načinu.
Radio Check omogoča vključitev menija za nastavitev možnosti za preverjanje ali je ciljna postaja aktivna v sistemu, brez prikaza na ciljni postaji.
• onemogočitev te funkcije prepreči uporabniku aktiviranje te funcije iz menija in pošiljanje zahteve komande.
Remote Monitor daljinski nadzor omogoča uporabniku za sproži daljinski nadzor ciljne postaje preko menija. Po uspešni zahtevi se v ciljni postaji vključi mikrofon in sproži oddajnik, da omogoča daljinski nadzor.
Opomba
• Ciljna postaja mora imeti Remote Monitor Decode enabled v mapi sistema za signalizacijo.
• Onemogočanje te funkcije prepreči proženje te funkcije iz radijskega vmesnika. Ne prepreči pa ukaza za odziv na Remote Monitor komando.
Program Key Programski ključ omogoča uporabniku, da omogoči ali prepreči Program Key meni postaje. Programski ljuč omogoča uporabniku, da poveže klicno številko z na številko na tipkovnici postaje (1-9 in 0). Če uporabnik dolgo pritisne to številko bo klicana shranjena številka. Podprti tipi klicov so Group, Private, or All Call calls v digitalnem načinu.
Radio Enable omogoča uporabniku da zažene Radio Enable (omogoči postajo) ukaz na ciljni postaji preko menija, če je ta onemogočen.
Opomba
• onemogočanje te možnosti onemogoči to funkcijo iz menija, ne onemogoči pa odziv uporabnikova postaje na Radio Enable ukaz.
Radio Disable, onemogočanje postaje daljinsko preko menija in tipkovnice. PO prejemu tega ukaza se bo v ciljni postaji izklopil displej, meni, tipkovnica, tipka za oddajanje, razen Volume/On/Off gumba. To onemogoči postajo, če je zgubljena ali ukradena. Še vedno pa postaja sprejema, da jo lahko ponovno vključimo na daljavo z Radio Enable ukazom
Opomba
• ciljna postaja mora imeti Radio Disable Decode omogočen
Call Log
Missed - zgrešeni klici
Answered - odgovorjeni klici
Outgoing Radio- omogoča sledenje zadnjih privatnih klicev in številk pozivnih klicev in omogoča klicanje te šetvilke.
Utilities Orodja
Talkaround funkcija pomeni, da pri različnih nastavitvah sprejemne in oddajne frekvence oddajamo in sprejemamo na sprejemni frekvenci. To pride v poštev zlasti pri medsebojnih pogovorih, če smo relativno blizu in lahko preklopimo na simplex način in ne potrebujemo repetitorja, da pogovori ne gredo preko repetitorja in ne povzročajo motenj drugim, zlasti, če so repetitorji povezani v echolink
Tone of alert omogoča nastavljanje tonov v meniju postaje
Power - moč oddajnika
Backlight osvetlitev displaja
Intro Screen Uvodni ekran omogočanje ali onemogočanje preko menija
Keyboard lock - zaklepanje tipkovnice
Opomba
• če je dispej zaklenjen pritisnite 0 (OK) in nato * tipko za odklepanje
Squelch - preprečevanje šuma, in nastavitev nivoja
Privacy - privatnost (vključevanje-izključevanje preko menija) - ni dovoljeno za radioamaterke frekvence
VOX Vključevanje oddaje preko z govorom-nastavitve
Opomba
• priporočljivo je onemogočiti Talk Permit tone.
Password and lock Omogoča uporabnikom vključiti ali izključiti menu za nastavitev gesla za zaklepanje in posodabljanje preko menija
Scan omogočanje skeniranje kanalov preko menija, vključevanje in izključevanje skeniranja. Omogoča postaji, da išče v seznamu za skeniranje, ki je določen za trenuten izbran kanal na preklopniku (scan lista določena v nastavitvah kanala-frekvence v shannel information. Skeniranje lahko vključimo ali izključimo tudi z programiranim gumbom na postaji (spodnji ali zgornji).
Skeniranje se izvaja po scan listi, ki je navedena v nastavitvi trenutno izbranega kanala na preklopniku kanalov na postaji
Scan lista lahko vsebuje največ 32 kanalov (frekvenc).
Opomba
• med delovanjem postaje, če ni izbran noben seznam za skeniranje, uporabnik ne bo mogel vnesti sken meni.
• poglej tudi kako se dodaja lista skeniranja.
Edit List Omogoča urejanje seznama za skeniranje preko menija
*************************************************************************************************************************************************************************
SPLOŠNE NASTAVITVE
Save Preamble - shrani nastavitve za varčevanje z baterijo
Ta možnost vključi ali izključi pošiljanje nastavitev za varčevanje baterije. Postaja pošlje pred vsako oddajo pred-glavje , da omogoči sprejem radijske postaje v načinu za varčevanje z baterijo in sinhronizira pripravo za prenos; zmanjša pojav prepoznega vnosa. Da se prepreči medsebojna neoperatibilnost postaj je najbolje, da imajo vse postaje isto nastavitev za to polje. Nastavitev velja za celotno radijsko postajo.
Ta možnost omogoči ali onemogoči pošiljanje pred-glavja za varčevanje z energijo.
Save Mode Receive - omogočanje omogoči da preide postaja avtomatsko v način za varčevanje z energijo in da določene funkcije postaje v stanje pripravljenosti. Če postaja ne sprejme klica preide v stanje pripravljenosti. Vsake toliko časa ali če uporabnik pritisne kakšen gumb preide postaja v normalno delovanje in preverja kanal za dohodne klice in zopet preide v režim za varčevanje z energijo. S tem se privarčuje cca 10% energije, vendar je odziv postaje nekoliko počasnejši. Ob vključeni funkcije bo manjši zamik po pritisku na tipko za klicanje (nekaj ms). Za sprejemno postajo bo lahko to pomenilo rahlo zakasnitev in lahko se zgodi, ob slabih razmerah, da presliši začetno sekundo pogovora. To se ne dogaja, če je signal močan. Te zakasnitve so majhne v primerjavi z 10% izboljšanjem trajanja akumulatorja, zato je priporočljiva uporaba.
Disable All Tones-onemogoči vse tone
Ne smete izbrati, razen če želite onemogočiti vse tone v radio postaji.
Channel Free Indication Tone
Ta možnost sproži pisk po končanem oddajanju, da sprejemna postaja ve, da lahko začne z oddajanjem. To velja za Group Call, Private Call, All Call, and Emergency Call.
Ta ton se ne oglasi na koncu oddaje Remote Monitor transmission, ali med Priority Scan, ko postaja išče prednostne kanale.
Talk Permit Tone
Ta opozorilni ton se oglasi po pritisku tipke za oddajo - Push-to-Talk (PTT) in postaja lahko oddaja na kanalu. To je zank za uporabnika, da lahko začne govoriti.
Call Alert Tone Duration(sec) - dolžina opozorilnega tona klica
Nastavi čas trajanja tona za sprejemnik za selektivno dekodiranje digital/MDC/QCII
Možnosti so 5,10,15,…,1200, continue.
Če izberemo ‘continue’ bo klicni alarm stalno vključen dokler uporabnik ne prekliče ukaza.
Scan Prority Alert - Alarm prioritete skeniranja
To je alarmni zvok, ki ga postaja oddaja, ko se vključi na kanalu s prioriteto med skeniranjem kanalov
Scan Digital Hang Time[ms]
Scan Analog Hang Time[ms]
Nastavi čas, ko ostane sprejemnik na posameznem kanalu, ki ga najde po končani aktivnosti na kanalu. Ta čas prepreči nadaljnje iskanje dokler se aktivnost na najdenem kanalu ne zaključi. Timer se po vsaki prekinitvi krajši od nastavljenega časa ponovno zažene znova.
Lone Worker Response (min)-nastavi čas, ko postaja sproži alarm osamljenega delavca (Lone Worker alert).
Delavec, ki dela sam se mora odzvati na ta klic s pritksom na katerikoli gumb znotraj nastavljenega časa Lone Worker Reminder Time sicer gre postaja v delovanje v sili. Po pritisku tipke se timer resetira.
Ta način delovanja se lahko vključi/izključi s strani uporabnika, če je tipka programirana za osamljenega delavca, v območju kanalov.
Čas se lahko nastavi v območju 1 do 255 minute v 1 minutnih intervalih.
Lone Worker Reminder [s] - nastavitev časa, ko se alarm Lone Worker alert oglasi
Po tem času gre postaja v alarmni način delovanja
Čas se lahko nastavi v območju 1 do 255 minute v 1 minutnih intervalih.
Power On Password
Vsati geslo, ki ga je potrebno vpisati po vključitvi postaje. Do 8 črkovnih znakov se lahko uporabi.
Radio Name Ime postaje
Nastavi nadomestno ime za postajo. Ko Postajo vključimo se to ime prikaže v pozdravnem sporočilu, če ni uporabljana pozdravna slika.
Uporabnik lahko vnese do 16 znakov (alfanumeričnih, presledkov in posebnih znakov).
Radio ID - identifikacijska številka radijske postaje
Vnesi indentifikacijsko številko, ki enoznačno označuje radijsko postajo. Ta ID uporabljajo druge postaje, ko želijo vzpostaviti povezavo ali poslati tekstovno sporočilo.
Monitor Type (Analog mode only) Tip nadzora (za analogni način dela)
Nastavi način delovanja monitoringa ali naj bo tišina ali squelch
Preklop je možen preko programirane tipke na postaji.
Open Squelch
Radio oddaja zvok ne glede ali je na kanalu aktivnost ali ne. Ko ni aktivnosti se sliši šum.
VOX Sensitivity - občutljivost zvočnega proženja oddajanja
VOX avtomatično prične z oddajao, če je nivo zvoka večji od nastavljenega.
Območje: Izključeno/ 1 (Občutljivost: nizka) - 10 visoka
TX Preamble - Oddajno pred-glavje
Duration(ms) (Digital Mode Only) - Dolžina v ms (samo digi način)
Pred-glavje je niz bitov, ki je dodan na začetek podatkovnega ali kontrolnega sporočila (Tekstovna sporočila, lokacijska sporočila, registracija, Radio Check, Privatni klici itd.) pred pričetkom oddaje.
To dolžino je treba povečati, ko se število postaj, ki jih skeniramo povečuje ali če pogosto manjkajo sporočila, vendar se zmanjšuje velikost podatkov, ki se lahko prenese na kanalu.
Vreednosti
Maximum 8640 ms
Minimum 0 ms
korak 60 ms
Opozorilo
• pred-glavje je izključeno, če je dolžina nastavljena na 0.
RX Low Battery Interval [sec]
Sprejemni (RX) zvok praznega akumulatorja se oglasi, ko pade pod določeno vrednostjo. RX - Low Battery Interval nastavi interval ko se oglaša to opozorilo.
Maximum 635 sec
Minimum 0 sec
korak5 sec
Note
• ta možnost je izključena, če je nastavljeno na 0.
Programming Password
Nastavi geslo za programiranje (ne pozabi ga).
Private Calls - privatni klici
T a možnost vključi ali izključi možnost oddajanja privatnih klicen na digitalnih kanalih. Če je izključeno bo ton za prepoved sporočil uporabniku, da privatni klici niso omogočeni.
Uporabnik pa lahko še vedno sprejema in se javlja na privatne klice.
Disable All LEDS
Izključi vse LED pri vključitvi postaje razen in ko je postaja v uporabi. Vse LED so izklopljene vključno z osvetlitvijo displeja.
Group Call Hang Time [ms]
Nastavi čas ko repetitor rezervira kanal po koncu odaje klica skupine (group call) transmission. Med tem časo lahko samo člani skupine oddajajo na tem kanalu. To omogoča neprekinji pogovor.
Obmnčje:
Maximum 7000 ms
Minimum 0 ms
korak 500 ms
Note
• ta možnost je izključena, če je repetitor nastavljen na analogni način.
• Vrednost te nasatvitve mora biti enaka ali manjša od SIT vrednosti.
• Ta možnost je samo za digitalni način dela
SIT(Digital Mode Only) - Časovnik neaktivnosti člana skupine
Ta timer Subscriber Inactivity Timer (SIT) določa koliko časa bo repetitor nadaljeval z oddajanjem v času nekativnosti na sprejemu s strani članov skupine. Točen način dela je odvisen od nastavitev repetitorja.
Timer. - Časovnik
Časovnik nekativnosti člana skupine začne teči kadar ni vhodne aktivnosti člana na time slotu 1 ali 2 repetitorja. Ko čas preteče, repetitor preneha z oddajanjem. Vrednost SIT timerja mora biti vedno večja od izklopnega časa nastavljenga v repetitorju
Vrednosti:
Maximum 7000 ms
Minimum 1000 ms
korak 500 ms
Private Call Hang Time [ms] - nastavitev časa ki ga repetitor rezervira na koncu oddaje privatnega klica. V tem času lahko samo klicani sproži oddajo repetitorja.
Uporabnik mora nataviti daljši čas kot je za klic skupine.
Z nastavitvijo dolžine časa repetitor reztervira kanal po koncu oddaje privatnega klica. Med tem časom lahko le posamezniki vključeni v klic odgovorijo na klic in pričnejo z oddajo. To zagotavlja boljšo pretočnost pogovora. Uporabnik naj bi nastavil daljši čas, kot je je nastavljen za Call Connect
Pri odzivu na privatni klic potrebujemo ponavadi več časa.
Vrednosti:
Maximum 7000 ms
Minimum 1000 ms
korak 500 ms
Note
• ta možnost je izključena, če je repetitor v analognem načinu
• vrednost mora biti enaka ali manjša kot SIT vrednost
Ostalo kasneje.