Radijska postaja RT3

Opisi in izbira postaj za delo z DRM, njihove lastnosti ter pravilna uporaba.
Domet postaj, deklarirane in dejanske moči radijskih postaj.

Moderator: S56MP

Odgovori
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Osnovne deklarirane lastnosti so:
RT3 podatki.jpg
Moje ugotovitve glede lastnosti postaje so sledeče:

* Meritve na SWR metru na omskem bremenu 50 ohm kažejo, da daje postaja dejansko pri večji moči (H) le 2.5W na analognem načinu nekoliko odvisno od frekvence, manjša moč (L) je cca 0,4W (kitajski wati) :mrgreen:
* Moč pri digitalnem načinu oddajanja kaže na SWR metru pri nastavljeni večji moči (H) 0,5 do 0,7W (Menda se za digitalni način troši četrtina moči, ker je deviacija manjša in naj bi radijska postaja manj trošila za isti domet kot pri analognem FM načinu - akumulator na bi dalj zdržal)
* pri DMR oddjanju je manjša moč (L) cca 0,25W
* če je še kdo izmeril oddajne moči prosim, če napiše
* občutljivost sprejemnika je slabša kot pri analognih postajah tako na analognem kot digitalnem načinu delovanja
* šum na analognem področju ob slabem signalu je večji kot pri analognih kitajskih različicah (npr. GT3TP)
* domet je na digitalnem področju daljši in boljši
* zvok je več ali manj dober, je pa bolj robotski, še zlasti, če je signal slabši
* na digitalnem področju ni nadležnih šumov ob sprejemu o zaključku oddajanja sogovornika
* baterija zdrži še kar samo polnjenje je precej počasno
* baterijski eliminator dela dobro in je kar koristen za delo doma in v avtu
* display je dobro viden, število znakov za naziv in frekvenco je 10 znakov, kar je ravno na meji sprejemljivega
* programiranje je relativno zapleteno, ker so navodila precej slaba
* program za programiranje dela dobro je pa cel kup omejitev, ni možnosti kopiranja med večini kopijami istega programa z naloženimi različnimi plugini
priloženi anteni sta z negativnim ojačanjem, večja antena bi lahko bila daljša za delo na blizu
postaja se mi zdi dobro izdelana, kompaktna

Moj zaključek je :

* Postaja je vredna svoje cene in je idealna za vstop v digitalije :D
* delovanje je zadovoljivo
* moč je relativno majhna, potrebna je dobra antena

Če bi radi dopolnili ali komentirali mnenje glede na svoje izkušnje pri uporabi napišite.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a S56MP »

še nekaj slik:
Napajanje preko adapterja za v avto in z zunanjim mikrofonom:
IMG_5496 mala.jpg
Polnjenje akumulatorja. Polnjenje ni prav hitro, traja kar nekaj ur.
IMG_5507 mala.jpg
IMG_5515 mala.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
s56wan
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Jul 2017, 10:24

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a s56wan »

Juh,

jaz sem pomeril Retevis RT3 moči in so kar korektne.
- FM 433.450 MHz L power: 29,49 dBm [0.88 W]
- FM 433.450 MHz H power: 36,7 dBm [4.677 W] sliko pozabil narediti :(
- DMR 433.450 MHz L power: 29,85 dBm [0.966 W]
- DMR 433.450 MHz H power: 36,21 dBm [4.17 W]
moc4.jpg
moc3.jpg
moc2.jpg
Baterija je bila tak nekje 90% polna.
73 de Andrej
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Zadnjič spremenil s56wan, dne 05 Jul 2017, 19:19, skupaj popravljeno 1 krat.
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Čudno, da si pomeril isto moč na DMR kot na FM.
Sam sem pomeril s SWR metrom na 50ohm bremenu.
Moja postaja kaže 2,2 W na FM in 0,6W na DMR (Simplex) na 433.450MHz.
Na DMR (repetitor) pa kazalec trza in se ne da odčitat dobro)


FM
IMG_6229b.jpg
DMR Simplex
IMG_6226b.jpg
Sem pa tudi malo razmišljal, če bi se morda dalo povečat moč z nastavitvami postaje, kot je opisano: viewtopic.php?f=5&t=61, samo se malo bojim, da nebi kaj pokvaril.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
s56wan
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Jul 2017, 10:24

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a s56wan »

Pozdravljen,

vzrokov za tako odstopanje je lahko več, težko na daljavo reči. Možnost obstaja, da ima tvoja postaja manjšo moč. Verjetno pa je večja verjetnost v merilni opremi oz. načinu meritve.

Jaz sem danes še 1x pomeril z bolj ceneno merilno opremo (meril samo FM).
analog.jpg
In pa bolj resno (meril oboje):
digital.jpg
FM.jpg
pa vedno dobim zelo podobne rezultate. Pri DMR je potrebno upoštevati, da je časovni multipleks in da ni skoz na oddaji. Če je na merilniku vključeno povprečenje dveh vzorcev ob različnih časih, potem bo recimo enkrat izmerilo 5W drugič 0W in prikazalo 2.5 W (5+0)/2. Jaz sem na mojem merilniku nastavil seveda, da vzame samo en vzorec. Ne predstavljam pa si kako bi s kakšnim preprostim instrumentom to meril, ker so časi ko je na oddaji kratki.

Kar se tiče spreminjanja moči v servisnem meniju se mi ne zdi nič problematičnega dokler veš kaj počneš hi. Pomeni, da ne povečuješ, ampak samo zmanjšuješ in meriš z kakim bolj resnim instrumentom. Za povečevanje bi trebalo pogledati kakšen tranzistor ima in ali je dovolj odvajanja toplote. Dobro bi bilo po vsakem spreminjanju pogledati frekvenčni spekter.

Pohvale za forum in vsebine, dobro delo!

Aja, tole lahko probaš, če napajaš postajo preko battery eliminatorja. Zdi se mi. če se pravilno spomnim, da bi naj teklo pri mali moči 0,7 A. Pri veliki pa 1,65 A. To je teklo pri 13.6 V na na vhodu DC/DC pretvornika. Kot če bi meril na vhodu v baterijski eliminator.

73 de
Andrej
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Zadnjič spremenil s56wan, dne 05 Jul 2017, 19:21, skupaj popravljeno 1 krat.
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Sedaj sem pomeril porabo postaje pri 12V in kaže pri
  • veliki moči na FM 1,6A na DMR simplex pa 0,80A, kar se proporcionalno ujema z rezultati na SWR metru absolutno pa morda ne.
  • mali moči FM 0,70A in na DMR Simplex 0,40A
Kaj to pomeni?
Testne nastavitve moje postaje so po primerjavi skoraj identične z nastavitvami S56WAN.

Ali moj SWR meter ne kaže pravilno ali kaže kakšno povprečno vrednost moči oziroma ali je postaja res manj močna?
s56wan
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Jul 2017, 10:24

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a s56wan »

Probaj se kaki drugi znani postaji pomeriti moc. Jaz bi rekel, da je glavni vzrok v tvojem instrumentu.

73
Andrej
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Radijska postaja RT3

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Kot kaže moj SVR meter (poceni varjantra :shock: ) kaže dejansko za pol premalo (izgleda da kaže narobe na UHF na VHF pa verjetno kaže prav), nisem pa še pomeril s kakšnim drugim power metrom. Ko bo prilika, da pomerim s kakšnim drugim power metrom bom napisal končno ugotovitev.
Odgovori