Uporaba Baofeng UV-10R za Airsoft

Spekter namenjen splošni zasebni ali profesionalni rabi brez licence, z določenimi omejitvami glede moči in antene.
Namenjen različni privatni uporabi. PMR 446 MHZ DMR 446 DPMR446/LPD 433MHZ - FM in digitalni načini dela.

Moderator: S56MP

Odgovori
Bogomolka
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 Avg 2022, 15:42

Uporaba Baofeng UV-10R za Airsoft

Odgovor Napisal/-a Bogomolka »

Pozdravljeni,

S kolegi smo si kupili omenjene Baofenge, saj smo potrebovali komunikacijo med igranjem Airsofta. Te radijske postaje so bile priporocene na YT, kot poceni in dobro delujoce (prakticno vsi, ki igrajo Airsoft imajo Baofenge).

Sedaj sem pa sel malo brat (mogoce prepozno), ampak sem ugotovil (pa naj me kdo popravi):
a) Da za komunikacijo so te naprave nad mejo dovoljenih (po moci) tudi ce so v low power mode.

Zanima me se, ali je trditev, da se lahko uporablja frekvence med 446.000-446.100 za take namene oz. katere se lahko uporablja?
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Uporaba Baofeng UV-10R za Airsoft

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Omenjena postaja ni dovoljena za uporabo v frekvenčnem pasu 446.0- 446.2MHz, ker ne izpolnjuje predpisanih pogojev.

Omenjena UV -10R postaja ima moč do med 4 in 10W in v načinu manjše moči 2W, torej je premočna, antena je snemljiva in je na postajo možno priključiti zunanje antene s katerimi je možno pojačati signal kar ni dovoljeno za PMR 446 MHz.

Prav tako ta postaja lahko oddaja tudi na drugih frekvencah in bi jo lahko uporabniki pomotoma uporabili na drugih frekvencah (npr. v VFO načinu).

Tovarniško nastavljeni kanali in frekvence sigurno niso v spektru 446 MHz.

Morda bi se dalo še na kakšen način softwersko zmanjšati moč na 0,5W, samo nisem siguren, morda je kje na spletu kaj več moč najti.

Za uporabo v območju PMR 446 (446.0- 446.2MHz), ki je sicer namenjen splošni uporabi brez dovoljenja za uporabo je zahtevano:
* da moč oddjanja ne presega 0,5W
* da je antena fiksna (da se je ne da sneti in priključiti kakšno zunanjo anteno)
* da je sprogramirana na pas frekvenc 446.0- 446.2MHz (največ 16 kanalov)
* da je izdelana za PMR 446 (ima ustreznen certifikat)

Na spletu se dajo dobiti namenske PMR446 postaje z FM modulacijo, se pa dobijo digitalne postaje DMR PMR446 (ki so malo dražje).
Menim, da bi tudi postaje s 0,5W (Baofeng, Retevis in druge dražje Motorola, kenwood) dobro pokrile teren, ki ga uporabljate za Airsoft (iso pa primerne PMR446 postaje-igračke namenjene za otroke).

Obstajajo postaje PMR446, ki so izdelane prav za delo na omenjenem frekvenčnem pasu, mislim, da bi bila dobra Retevis RT28 PMR446.

Najbolj primerne za uporabo s strani slabo poučenih uporabnikov so postaje, ki imajo samo gumb za izbiro kanalov, da nebi pomotoma oddajali na kakšni drugi frekvenci.

Dovoljeni kanali in frekvence kanalov za pmr446 so v tej temi:
viewtopic.php?f=25&t=79

Predlagam, da se pozanimate tudi ali bi lahko pri AKOS-u "zakupili" kakšno frekvenco za vaš namen (ni brezplačno) in nato uporabljali na ustrezno frekvenco sprogramirane UV-10R postaje (programiranje z uporabo računalnika).

https://www.akos-rs.si/e-vloge-in-obraz ... in-obrazci
Odgovori