Ojačanje oz. občutljivost mikrofona postaje RT3S

Opisi postopkov programiranja DMR postaj in pomena ter delovanja posameznih nastavitev. Tudi navodila za programiranje ali podatki o njih. Pa glede uporabljenih frekvenc in nastavitev CC, Slota, pogovorne skupine (TG) za repetitorje in simpleksne kanale.
Za določene informacije glej tudi "ID DMR številke in navodila za povezovanje"

Moderator: S56MP

Odgovori
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Ojačanje oz. občutljivost mikrofona postaje RT3S

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Zanimiva lastnost postaje RT3S je tudi možnost nastavitve občutljivosti mikrofona oziroma ojačanja (mic gain) v stopnjah od 1 do 6.
Tudi mnoge druge postaje imajo v zadnjem času vgrajeno to možnost.
mic level1.jpg
mic level2.jpg
Kaj dosežemo s pravilno nastavitvijo ojačanja mikrofona postaje:
  • s pravilno nastavitvijo dosežemo, da se sliši naš govor na drugih postajah enako glasno kot od drugih sogovornikih v skupini in zato poslušalcu ni potrebno ves čas prilagajati jakosti zvoka z gumbom na sprejemni postaji pri poslušanju različnih sogovornikov (če enega sliši preglasno, drugega pretiho)
  • s povečevanjem nastavitve, povečamo občutljivost mikrofona in lahko govorimo iz nekoliko večje razdalje od postaje (neka cm dalj od mikrofona postaje) ter s tem dosežemo isto jakost zvoka pri sogovorniku
  • če govorimo bolj tiho želimo povečati ojačanje mikrofona, da nas sogovornik dobro sliši
  • pri nastavitvi ojačanja moramo paziti, da ne dosežemo praga rezanja zvočnega signala in s tem popačenja govora
  • alternativno s povečevanjem občutljivost mikrofona dosežemo nekoliko večjo jakost zvoka pri sogovorniku pri isti razdalji postaje od ust
  • z večanjem ojačanja se popravi razmerje signala proti šumu oz motnjam
  • z zmanjšanjem jakosti in govorom bližje mikrofonu postaje dosežemo boljše razumevanje na strani sogovornika, če smo v hrupnem okolju
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
S53AL
Prispevkov: 52
Pridružen: 29 Apr 2019, 23:35

Re: Ojačanje oz. občutljivost mikrofona postaje RT3S

Odgovor Napisal/-a S53AL »

Kje v Menu pa to najdem?
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Ojačanje oz. občutljivost mikrofona postaje RT3S

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Pri moji postaji z FW P018.016 je takole:

Menu -> Utilities -> Program Radio -> 12 Mic Level

Morda je različno za različne FW to pa ne vem.
S53AL
Prispevkov: 52
Pridružen: 29 Apr 2019, 23:35

Re: Ojačanje oz. občutljivost mikrofona postaje RT3S

Odgovor Napisal/-a S53AL »

Tnx. Moja verzija je DO17.005
CP VER: V0.1005
Ja, pass je bil problem, 8 nul. Deluje, imam na štirki.
L.p
Aleš
Odgovori