Baterijski eliminator- eliminator potrebe po akumulatorju

Opisi in podatki o mehanskih in električnih lastnostih in vezjih različnih DMR radijskih postaj (notranjost, mehanske lastnosti, električne lastnosti, vezja, možnosti za predelave, izboljšave in podobno)

Moderator: S56MP

Odgovori
dmr_admin
Site Admin
Prispevkov: 84
Pridružen: 08 Nov 2016, 18:10

Baterijski eliminator- eliminator potrebe po akumulatorju

Odgovor Napisal/-a dmr_admin »

Baterijski eliminator za DMR ročno radisko postajo je nujna zadeva za uporabo v avtomobilu, pa tudi doma.

Na spletni strani: http://www.radioamatoripeligni.it/i6ibe ... tteria.htm je prikazana notranjost baterijskega eliminatorja

link na sliko iz te strani :
Slika
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Baterijski eliminator- eliminator potrebe po akumulatorju

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Zunaji izgled baterijskega eliminatorja
IMG_5511 mala.jpg
Kako se odpre ? Je zalepljeno s hitrim lepilom, z ostrim olfa nožem.
IMG_6246mala.jpg
IMG_6244m2.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Baterijski eliminator- eliminator potrebe po akumulatorju

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Pri uporabi eliminatorja opažam, da se po določenem času oddajanja napetost "sesede". Imam dva eliminatorja pa imata oba isto bolezen. ;)

Zanima me, če še kdo opaža podobne težave.
Sicer sem odprl eliminator in če držim prst na kovinskem delu regulatorja me speče pri 2A po cca 20 sekundah (torej je cca 70st C), nato se pa že izklopi.
Je pa očitno občutljivo na pregrevanje, verjetno zaradi slabega odvajanja toplote na hladilni del na pertinaksu.

Sem naredil nekaj meritev z bremenom in dobil takele (približne) rezultate:

brez obremenitve: 0A 8V
0,77 A 7,2 V brez problema
1,14A 7,0 V se regulator ne sesede dalj časa
1,33 A 6,99 V po minuti se sesede
1,7 A 6,8 V po pol minute se sesede
2,02 A 6,79V po 22 sekundah se sesede

Nekaj padca napetosti je tudi zaradi tankih vezic, ki sem jih uporabil med meritvijo,

Očitno je krivo slabo hlajenje. Sicer vezje izgleda dobro narejeno le ni hlajenja. Imate kakšen predlog.
Regulator je samo prispajkan na eni strani. Verjetno je odvod toplote prepočasen, je pa vprašanje, kam bo šla toplota pri daljšem delovanju, ker ohišje plastično - pri daljšem pogovoru?
Ali naj odspajkam in dam spodaj kakšno termo pasto?
Je težko popravljat ker je vse skupaj kar zalepljeno s plastiko, da je čim cenejše.
IMG_6834 slika 2.jpg
LM2576T slika2.jpg
Še dodatna raziskava primera kaže glede na pogled od spodaj, kjer je tudi hladilna površina, da je očitno slaba termalna prevodnost med ohišjem regulatorja in tiskanino vzrok za tako hitro pregrevanje.
tiskanina spodaj.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Baterijski eliminator- eliminator potrebe po akumulatorju

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Sedaj sem odspajkal regulator, nanesel termalno pasto in privil z vijakom.

Zadeva deluje dosti bolje. Pri 1,6A se ne pregreje več kot 60 sekund. Je pa kovinski del regulatorja po tem, času kar precej vroč.

Za krajše pogovore na FM (npr. cca 30 sekund) ali pri delu na DMR - kjer je poraba manjša, mislim, da bo sedaj zadostovalo, ni pa neka posebej dobra rešitev.

Še slika po predelavi:
pričrvščeno in s pasto.jpg
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
S56MP
Prispevkov: 194
Pridružen: 18 Nov 2016, 22:16

Re: Baterijski eliminator- eliminator potrebe po akumulatorju

Odgovor Napisal/-a S56MP »

Predelava eliminatorja - dograditev z "down converterjem" je opisana v tej temi :
Clipboard-3.jpg
viewtopic.php?f=10&t=342
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Odgovori